FOTO 46
F46 — Režiséři reality
Tématem 46. čísla časopisu FOTO je inscenovaná fotografie. Pod titulem Režiséři reality naleznete na 114 stranách kurátorovaný výběr autorů současné fotografické scény, kteří vědomě zasahují do děje před objektivem a stávají se tak režiséry svých obrazů.
Aktuálním vydání tištěné revue přináší dílo klasika světové fotografie Erwina Olafa, velkou obrazovou přílohu řeckého autora minimalistických inscenací Spirose Zervoudakise, rozhovor s fotografkou Zuzanou Pustaiovou nejen nad její úspěšnou knihou One Day Every Day, či skupinové portréty Romana France ze série Grupy obohacené o autorův komentář ze zákulisí vzniku každého snímku. Úvaha nad možnostmi inscenace ve fotografii vrcholí polemikou o umělé inteligenci v textech Josefa Mouchy a Martiny Grmolenské.
„Inscenovaná fotografie – jediné svědectví a zároveň jediná příčina vzniku výjevu, který se bez ní vlastně nikdy nemusel odehrát."
Průřez současnou tvorbou doplňují v rámci stálých rubrik časopisu po boku hlavního tématu eseje Jiřího Pátka a Josefa Mouchy nad snímky dnes již historicky významných autorů – Karla Otty Hrubého a Alexandra Skalického staršího. Prvnímu z autorů je po mnoha desetiletích věnováno zasloužené pozornosti v rámci výstav, o druhém zmiňovaném byla předloni vydána monografie v nakladatelství PositiF.
Úvod i závěr F46 je věnován nejmladší generaci. V profilu se můžete seznámit s tvůrčí rovnováhou na níž pracuje Jakub Demartini, talentem tohoto čísla se stala ve spolupráci se spolkem CVAK Vendula Zouzalíková. Útržek coby vizuálně-poetická coda každého revue, uzavírá časopis černobílými obrazy japonského autora Šinji Arimoty v souhře s básnickou linkou Janet Frame.
Revue FOTO je již tradičně tištěno kvalitním ofsetovým zpracováním na výběrových papírech.
fotostory Roman Franc
profil Jakub Demartini
téma Erwin Olaf
soubor Spiros Zervoudakis
rozhovor Zuzana Pustaiová
kniha Alexandr Skalický st.
ikona Karel Otto Hrubý
talent Vendula Zouzalíková
útržek Janet Frame & Šinja Arimoto